
Objava Končnega poročila o terenski raziskavi in Smernic za vključujoče prostore sodela
Partnerstvo projekta RES-MOVE, ki ga sofinancira Sklad EU za azil, migracije in vključevanje (AMIF), je v zadnji raziskovalni fazi projekta objavilo dva ključna dokumenta. Projekt RES-MOVE raziskuje, kako lahko prostori sodelovanja in sodela (coworking) izboljšajo vključevanje migrantov s spodbujanjem poklicnega razvoja in socialne vključenosti. Najnovejše terensko poročilo preučuje vpliv teh prostorov na vključevanje migrantov, zlasti na ruralnih območjih. Drugi pomemben dokument projektne raziskave so smernice, ki ponujajo praktična priporočila za oblikovanje vključujočih prostorov za sodelo in temeljijo na ugotovitvah terenske raziskave.
V okviru raziskave so bile opravljene terenske študije v enajstih projektnih regijah v EU, podatki pa so bili zbrani v intervjujih s 115 migranti in 101 predstavnikom prostora sodela. Ugotovitve izpostavljajo priložnosti in izzive pri zagotavljanju vloge prostorov sodela za politike vključevanja. Raziskava tako ugotavlja, da so prostori sodelovanja in sodela, ki v ospredje postavljajo pomen skupnosti, vodilni na področju razvoja mentorstev in vključujočih partnerstev, medtem ko bolj poslovno usmerjeni prostori za sodelo pogosto nimajo ustrezne infrastrukture za učinkovito podporo pri vključevanju migrantov. Finančne omejitve, jezikovne težave, podcenjevanje znanja in spretnosti migrantov namreč predstavljajo najpogostejše ovire pri enakopravnem vključevanju v družbo in zaposlovanju. Vendar pa različna sodelovanja z nevladnimi organizacijami in lokalnimi organi, ki jih izpostavlja raziskava, ponujajo obetavne rešitve za prihodnji razvoj vključujočih okolij.
Poročilo ponuja ključna spoznanja za oblikovalce politik integracije in organizatorje v prostorih za sodelo. Ta spoznanja so povzeta v Vodniku za vključujoče prostore sodela: Smernice za vzpostavitev in krepitev „vključujočih prostorov sodela“ (Inclusive Coworking Spaces - ICS). Te smernice vsebujejo praktična priporočila za spodbujanje vključevanja in poudarjajo potrebo po sodelovanju med prostori sodela, javnimi institucijami in zasebnimi podjetji za razvoj trajnostnih modelov vključevanja.
S poznavanjem in uresničevanjem smernic lahko prostori za sodelovanje in sodelo postanejo močni katalizatorji socialne kohezije in gospodarskega opolnomočenja oseb s priseljensko izkušnjo. Cilj projekta je na ta način spodbujati vključenost, ustvarjati enake možnosti in vzpostaviti inovativne poti do družbenega in gospodarskega vključevanja.
Več informacij o projektu: https://isim.zrc-sazu.si/sl/programi-in-projekti/res-move-znanje-na-poti
Smernice: https://isim.zrc-sazu.si/sites/default/files/SI%20translation_RES-MOVE%20Gudielines%20Template.pdf
Poročilo: https://isim.zrc-sazu.si/sites/default/files/RES-MOVE_WP2_T2.1_Desk%20research%20report_final-2.pdf
Končno poročilo: https://isim.zrc-sazu.si/sites/default/files/RES-MOVE_WP2_D2.3_Final%20report.pdf