Skip to main content

Dinamika in izzivi migracij, povratnih migracij in imigracije v Republiki Hrvaški (DinamiRH)

Opis

Interdisciplinarni projekt je osredotočen na Republiko Hrvaško, ki je postala članica EU 1. julija 2013. Hrvaška ima bogato zgodovino migracij, povratnih migracij in imigracij od leta 1945 pa vse do danes, prav tako je na tem prostoru potekala dinamična izmenjava delovne sile. Pri projektnih aktivnostih smo izhajali iz omenjenih dejstev in se osredotočili na spremembe, ki jih je povzročil vstop Hrvaške v EU. Med vplivi na spremembe na teritoriju Hrvaške in posebej na trgu dela, izstopajo razširitev trga dela na vse države članice EU in globalne razmere, ki jih je povzročila pandemija COVID-19.

Načrtovane projektne aktivnosti vključujejo migrante, tako povratne migrante kot imigrante, ki so aktivni na hrvaškem in širše evropskem (EU) trgu dela. Cilji projekta so poleg utrjevanja interdisciplinarnih pristopov in znanstvene odličnosti, prispevati k razumevanju nacionalne in regionalne identitete in kulture, razvijanje dela in sodelovanja na aktivnostih nacionalnega pomena, promocija kulturne enakosti in popularizacija znanosti in umetnosti.    

Projekt vključuje naslednje raziskovalne teme:

  1. Dinamika in izzivi migracij: prva raziskovalna tema vključuje raziskovanje migracij od 2013 do danes, z namenom, da bi ugotovili, kako so se spremenili odnosi in refleksija hrvaških državljanov glede migracij v države članice EU.
  2. Povratne migracije – remigracije: druga raziskovalna tema je osredotočena na povratne migracije, izkušnje in motive za povratek, priložnosti in izzive povratnih migrantov kot aktivnih udeležencev v hrvaški družbi, z namenom promocije nacionalnega in splošnega dobrega ter razvoja skupnosti, v katere se vračajo.
  3. Imigracija – s pravnim statusom in brez njega: tretja raziskovalna tema se osredotoča na priseljeno delovno silo z veljavnimi dovoljenji, kot tudi brez njih – tako imenovani neregistrirani imigrant, ki predstavljajo številne izzive v hrvaški družbi v obliki socialnih in ekonomskih posledic.   

Raziskovalka ZRC SAZU sodeluje v projektu kot zunanja sodelavka in njeno raziskovalno delo je osredotočeno na čezmejno delovno mobilnost med Slovenijo in Hrvaško.


Raziskovalni projekt