
Uvodni osvežitvi nekaterih osnovnih teoretičnih pojmov sledi kratek oris zgodovine slovenskega misijonarstva. Sledi mu opis poteka raziskovalnega projekta »Sodobni (slovenski) misijonar kot izseljenec«, na katerem temelji monografija. Jedro tega poglavja predstavljajo opažanja in ugotovitve, temelječe na analizi pisem in intervjujev z misijonarji. Navajanju raziskovalnih spoznanj sledi študija primera slovenske misijonarke s. Dorice Sever pri kanadskih Inuitih: študija temelji na avtorjevem dnevniku iz časa bivanja pri njej in bralca pelje bliže in bliže misijonarski duši.
Danes je v svetu okoli sto slovenskih misijonarjev. Zaradi svoje specifične oznanjevalske vloge so bili ti atipični »izseljenci« vedno obravnavani predvsem kot nosilci akulturacije, kot prenašalci kulturnih modelov iz »razvitejših« v »manj razvite« nekrščanske kulture. Manj znana pa je vloga misijonarja kot posameznika, »stisnjenega« med dve kulturi: tisto, iz katere prihaja in ki ga kulturno določa, in tisto, v katero se mora vživeti, če naj uspešno, v njenem kulturnem jeziku, prenaša svoje (versko) sporočilo. Prepuščanje vplivom nove kulture mora biti zelo nadzirano, da se ne bi zamajala misijonarjeva osebnostna identiteta in s tem njegovo poslanstvo.
Avtor se ne spušča v prostrane vode religiologije in misiologije, pa tudi ne v vrednotenje, smisel oz. upravičenost misijonarstva kot dela akulturacijskih procesov: to prepušča misijonarjem, njihovi subjektivnosti in zagovarjanju lastnih načel. Sam se osredotoča predvsem na svojevrsten položaj misijonarja – posameznika, postavljenega med dve kulturi.
Največjo sporočilno in subjektivno vrednost knjige predstavlja izbor pisem in intervjujev, v katerih misijonarji vsak na svoj način opisujejo ne le svoje življenje in delo, ampak predvsem lastno doživljanje položaja med dvema kulturama in doživljanje poslanstva, ki so mu so žrtvovali mesece, leta ali celo življenje.
PREDGOVOR IN ZAHVALA
UVOD
OPREDELITVE POJMOV
Izseljenstvo
»Misijonar«
Laiški misijonarji
Identiteta
KRATEK VPOGLED V ZGODOVINO IN ORGANIZIRANOST SLOVENSKEGA MISIJONARSTVA
RAZISKAVA SODOBNI SLOVENSKI MISIJONAR KOT IZSELJENEC
Odločitev
Izhodiščne teze
Metodologija in potek dela
Raziskovalna spoznanja
SLOVENSKA MISIJONARKA MED INUITI
Izbira in potek študije
Bivanje na terenu
Repusle Bay in Inuiti
Splošna opažanja
Misijonarstvo s. Dorice Sever
Pismo s. Dorice Sever
Intervju z dopolnilnimi vprašanji
DNEVNIK BIVANJA PRI S. DORICI SEVER
MISIJONARJI O SEBI
Uvod
Pismo misijonarjem
Pisni odgovori, intervjuji
1. Anton Pačnik, Kongo
2. Janez Puhan, Madagaskar
3. Marija Sreš, Indija
4. Franci Pavlič, Bolivija
5. Martin Kmetec, Turčija
6. Vesna Hiti, Ruanda
7. Janko Slabe, Madagaskar
8. Jožef - Pepi Lebreht, Benin in Togo
9. Gabrijela Koncilija in Elizabeta Likar, Egipt
10. Marija Leskovec, Indija
Povzetek
Summary
Izvleček
Abstract
Viri in literatura
Imensko kazalo
Založnik
Založba ZRCISBN
961-6500-93-7Specifikacija
mehka vezava • 17 × 24 cm • 240 straniCena
razprodano | |