Dediščina na obrobjih: novi pogledi na dediščino in identiteto znotraj in onkraj nacionalnega
Vodja programa na ZRC
Doc. dr. Špela Ledinek LozejSodelavci
Doc. dr. Martina Bofulin, Dr. Tjaša Jakop, Dr. Branko Marušič, Dr. Primož Pipan, Dr. Marjeta Pisk, Dr. Nataša Rogelja Caf, Dr. Maja Topole, Ana Reberc-
ID oznaka
P5-0408 (A)
-
Trajanje programa
1. januar 2019–31. december 2024 -
Povezava na SICRIS
Dediščina na obrobjih -
Finančni vir
Javna agencija za raziskovalno dejavnost Republike Slovenije
V dobi porajajočih se ekstremizmov in vse večje razvojenosti družb se posamezniki in skupine soočajo z vprašanji, kako različne družbene pojave nagovoriti kolektivno in javno. Ob množici dediščinskih ustanov, konvencij in seznamov se zdi, da sta morda prav dediščina in proces njenega ustvarjanja primerna za povezovanje v skupnem vrednotenju preteklosti ter vizijah prihodnosti, iz česar pa so še vedno prepogosto izključene različne manjšinske skupine z neenakim dostopom do družbene in politične moči. Medtem ko je bilo razumevanje dediščine v 19. in prvi polovici 20. stoletja povezano predvsem z izgradnjo narodov in homogenih skupnosti, pa novejši premisleki izpostavljajo večperspektivno in množinsko razumevanje dediščine. V programski skupini se bomo zato posvetili premisleku o razmerjih moči ter o razpiranju in preseganju nacionalnega pri ustvarjanju dediščine, predvsem pa vrednotenju in analizi manjšinskih dediščin. Sledeč kritičnemu preučevanju dediščine (ang. critical heritage studies) bomo dediščino razumeli kot inherentno disonantno, kot preteklost v sedanjosti, predvsem pa kot procesualno, tj. podvrženo nenehnim pogajanjem. Raziskovalno problematiko bomo naslovili v petih tematskih sklopih:
- Dediščina na dinamičnih mejnih območjih,
- Dediščina v mobilnem svetu,
- Jezik v rabi - raba jezika,
- Živeti z dediščino in
- Dediščinjenje prostora.
Glavni cilj programa bo identifikacija, evidentiranje, dokumentiranje, ovrednotenje in analiza alternativnih manjšinskih oblik, praks in interpretacij ustvarjanja dediščine. Raziskovalno delo bo izrazito več- in interdisciplinarno. Vključevalo bo teoretska izhodišča in metodološke pristope preučevanja narodnega vprašanja, antropologije, etnologije, jezikoslovja, literarne vede, geografije in zgodovinopisja ter tako omogočilo kritičen premislek dosedanjih teoretsko-konceptualnih in metodoloških raziskovalnih izhodišč, empirično raziskovanje in sveže (re)interpretacije. Raziskave bodo prispevale k razvoju kritičnega preučevanja dediščine, predvsem pa omogočile opolnomočenje manjšin in demokratično participacijo v sodobni pluralni družbi.