Učinkovita mobilnost za znanstveno odličnost Evropskega raziskovalnega prostora: Primer Slovenije
Vodja projekta na ZRC
Prof. dr. Marina Lukšič HacinSodelavci
Doc. dr. Kristina Toplak, Doc. dr. Marijanca Ajša Vižintin, Doc. dr. Klara Kožar Rosulnik, Dr. Maja Gostič, Asja Pehar Senekovič, Mateja Gliha-
ID oznaka
V5-2282
-
Trajanje projekta
1. oktober 2022–30. september 2024 -
Vodja projekta
-
Finančni vir
Javna agencija za raziskovalno dejavnost Republike Slovenije (ARRS)
Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije
Raziskovalni projekt Učinkovita mobilnost za znanstveno odličnost Evropskega raziskovalnega prostora: Primer Slovenije se osredotoča na izzive slovenske znanstvene odličnosti, internacionalizacijo znanosti in znanja, kroženje znanja in mobilnost znanstvenoraziskovalnega kadra, predvsem v luči novega Zakona o raziskovalni in inovacijski dejavnosti ter novo sprejete Znanstvenoraziskovalne in inovacijske strategije Slovenije (ZRISS 2030).
Ključni cilji projekta so:
1. Analiza stanja mednarodne odprtosti trga raziskovalk in raziskovalcev, njihove mednarodne mobilnosti v Sloveniji ter mehanizmov sprememb v smislu krepitve »kroženja znanja« kot celote, in sicer v kontekstu razvoja raziskovalnih karier v novem Evropskem raziskovalnem prostoru.
2. Oblikovanje predlogov ukrepov za večjo privlačnost Slovenije za tuje raziskovalke in raziskovalce, zlasti za doktorske in podoktorske raziskovalce ob upoštevanju novega Zakona o znanstveno raziskovalni dejavnosti.
3. Oblikovanje predlogov ukrepov za izboljšanje institucionalnih in nacionalnih pogojev za večje mednarodno kroženje talentov v Sloveniji, ki presega nacionalni beg možganov in njihovo potencialno reintegracijo, in sicer na ravni akademskih in ne-akademskih institucij v Sloveniji ter nacionalne raziskovalno-razvojne in druge migracijske politike visoko-izobraženih kadrov v Sloveniji.
4. Priprava strokovnih podlag za oblikovanje konkretnih političnih pobud in predlogov v institucijah Evropske unije za krepitev uravnotežene mednarodne mobilnosti raziskovalk in raziskovalcev v Evropskih uniji, vključno z raziskovalnim programom Obzorje Evropa, s posebnim poudarkom na razkoraku in večji koordinaciji med t.i. »Widening countries« in drugimi državami Evropske unije.
Projekt je razdeljen na pet delov. Prvi del obsega analiza stanja, t. j. mednarodne odprtosti trga raziskovalk in raziskovalcev, njihove mednarodne mobilnosti v Sloveniji, identifikacijo problemov, kot tudi pripravo osnov za raziskovalna vprašanja.
V drugem delu se bodo raziskovalke posvetile zbiranju podatkov. Za potrebe le-tega bodo pripravile 3 različice strukturiranih vprašalnikov, ki jih bodo uporabile za 3-stopenjsko intervjuvanje odločevalcev, predstavnikov inštitucij in akterjev, ki so mobilno aktivni v ERA prostoru, opravljeni pa bodo tudi intervjuji s tujimi raziskovalci v Sloveniji. Obenem bo potekala analiza že obstoječih intervjujev s slovenskimi raziskovalci.
V tretjem delu projekta bo potekala analiza intervjujev sinteza ugotovitev ter njena kontekstualizacija v slovenskem in ERA prostoru.
Četrti del bo zaobjemal oblikovanje predlogov ukrepov za večjo privlačnost Slovenije za tuje raziskovalke in raziskovalce, oblikovanje predlogov ukrepov za izboljšanje institucionalnih in nacionalnih pogojev večje mednarodno kroženje talentov v Sloveniji ter priprava strokovnih podlag za oblikovanje konkretnih političnih pobud in predlogov v institucijah EU za krepitev uravnotežene mednarodne mobilnosti raziskovalk in raziskovalcev v EU.
Zadnji, peti del projekta, zajema finalizacijo oblikovanja predlogov in podlag ter diseminacijo projektnih rezultatov: organizacijo okrogle mize in posveta, pripravo člankov ter predstavitev projektnih rezultatov v pedagoških procesih.